- Начало
- Комплекс за социални услуги за възрастни с увреждания в Община Благоевград - БЗ ЗСУ
Комплекс за социални услуги за възрастни с увреждания в Община Благоевград - БЗ ЗСУ
Комплекс за социални услуги за възрастни с увреждания - Община Благоевград - БЗ ЗСУ включва в състава си: 3 защитени жилища, 2 дневни центъра, 1 дом за възрастни хора с деменция Св. Мина в село Падеш.


Комплекс за социални услуги за възрастни с увреждания в Община Благоевград - БЗ ЗСУ
Комплекс за социални услуги – Благоевград включва в състава си:
- Защитено жилище за хора с психични разстройства;
- Защитено жилище за възрастни хора с умствена изостаналост в кв. Струмско;
- Защитено жилище за хора с умствена изостаналост на ул. Тодор Александров;
- Дневен център за възрастни с увреждания Зорница в Благоевград;
- Дневен център за възрастни с увреждания Светлина;
- Дом за хора с деменция Св. Мина в село Падеш.
Защитеното жилище в град Благоевград разполага с 8 места. Защитено жилище за възрастни хора с умствена изостаналост – капацитет 10 потребители. Капацитет на Дневен център Светлина: 25 потребители.
Автор: Андриана Драмбозова
Защитено жилище за хора с психични разстройства в град Благоевград
Защитено жилище за хора с психични разстройства в град Благоевград официално отваря врати на 10.10.2006г. и е социалната услуга в общността. Потребителите на социалната услуга водят независим начин на живот, подкрепяни от екип професионалисти.
Потребителите на Защитеното жилище са хора с психични разстройства, прекарали част от живота си в специализирани институции, или такива, при които има риск да бъдат институционализирани, но с реален шанс за социална интеграция.
Капацитет: Защитеното жилище в град Благоевград разполага с 8 места.
Описание на материалната база
Защитеното жилище се намира в град Благоевград, ул. Славянска 46
- Защитеното жилище разполага с 4 спални помещения ( с две легла в помещение );
- кухня;
- всекидневна стая;
- три санитарни възела;
- две бани;
- стая ( социален клуб ).
Служители:
- трима социални работници;
- психолог;
- медицинска сестра.
Целта на социалната услуга е да има преходност, т.е. потребителите на жилището в по-късен етап да придобият умения за самостоятелен начин на живот и да се интегрират успешно в общността. Създадени са условия за подпомагане, взаимопомощ, ефективна защита и социална интеграция на потребителите. Осигурен е пълноценен и самостоятелен начин на живот в подходяща среда, близка до семейната с възможност за подкрепа и изява.
Работи се по няколко направления за създаване на умения за:
- Поддържане на хигиенно – битови навици;
- Придобиване на трудови навици;
- Водене на здравословен начин на живот;
- Проява на постоянство, развиване на по-добра автономност, инициативност и отговорност.
Терапевтична общност – главна и основна цел е равнопоставеността на потребители и персонал с цел насърчаване и изграждане на самостоятелност и инициативност в потребителите нужна за адекватното им интегриране в общността.
Потребителите на Защитено жилище активно участват във всички културно-масови мероприятия организирани съвместно с ДЦВУ –ПСУ град Благоевград.
Автор: Андриана Драмбозова
Защитено жилище за възрастни хора с умствена изостаналост в Благоевград
„ Защитено жилище за възрастни хора с умствена изостаналост” е социална услуга - резидентен тип.
Потребители:
Капацитет:
„Защитено жилище” - 10 потребители
Настанени са 10 потребители ( 3 мъже и 7 жени ).
Екипът работещ за тяхната деинституционализация се състои от:
Ръководител екип – психолог – 1;
Психолог – 1;
Медицинска сестра – 1;
Социален работник – 2;
Трудотерапевт – 1.
„Защитено жилище” за възрастни с умствена изостаналост е създадено по Програма ФАР по договор BG200/016-711.01.02-2.3.43 през 2008 г.
Със Заповед № 1217/30.10.2008 г. на Директора на Агенция за социално подпомагане и решение на Общинския съвет Благоевград, е открито като делегирана от Държавата дейност.
Автор: Андриана Драмбозова
Защитено жилище за хора с умствена изостаналост в Благоевград
Защитено жилище за хора с умствена изостаналост се намира на ул. ”Тодор Александров” 98 в град Благоевград.
Защитеното жилище за лица с умствена изостаналост се осъществява и преустройва с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”, съфинансирана от Европейския социален фонд на Европейския съюз 2014 г.
От 17.06.2015 година става част от Бюджетно звено за социални услуги - Община Благоевград - делегирана държавна дейност.
Потребителите на социалната услуга са хора навършили 18 г - с диагноза „умствена изостаналост”-биологични сираци, или изоставени от родителите си и отгледани в специализирани институции на територията на цялата страна.
Защитено жилище за хора с умствена изостаналост е социална услуга в общността, чиято цел е създаване на условия за подпомагане, взаимопомощ, ефективна защита и социална интеграция на потребителите. Приоритет е създаването на среда близка до семейната и изграждане на трайни социални и битови умения, както и водене на пълноценен и независим начин на живот като част от обществото.
Екипът работещ в Защитено жилище:
- Управител - психолог;
- социални работници;
- трудотерапевт;
- медицинска сестра.
Работният процес е обезпечен от служителите в Защитеното жилище. На лице е 24 часово обгрижване на настанените потребители по утвърден график.
Автор: Андриана Драмбозова
Дневен център за възрастни с увреждания Светлина
Дневен център за възрастни с увреждания ”Светлина” предлага комплекс от социални услуги в общността, които създават условия за цялостно обслужване на хората с увреждания през деня, свързани с предоставяне на храна, задоволяване на ежедневните, здравните, образователните и рехабилитационните потребности, както и организация на свободното време и личните контакти.
Основни цели:
- осигуряване на равноправно положение на хората с увреждания;
- преодоляване на социалната изолация, чрез различни мероприятия целящи социалното включване на хората с увреждания в общността;
- придобиване на нови знания, социални умения и умения за по-добър самостоятелен живот;
- оказване на подкрепа на хората с увреждания и техните семейства;
- осигуряване на постоянна и качествена грижа на всеки потребител.
Критерий за прием в Дневен център:
- Хора с психична болест;
- Възраст – над 18 г.;
- С ЕР на ТЕЛК.
В Дневен център работят:
- Психолози;
- Социални работници;
- Трудотерапевт;
- Медицинска сестра;
- Хигиенист.
Капацитет на Дневен център:
- 25 потребители.
Автор: Андриана Драмбозова
Дневен център за възрастни с увреждания Зорница в Благоевград
Дневен център за възрастни с увреждания Зорница в Благоевград е разкрит през 1998 г. Капацитетът на центъра е 20 места, с условия за задоволяване на ежедневни, образователни и рехабилитационни потребности, както и организиране на свободното време и лични контакти на потребителите. Основните дейности са терапевтични и обучителни, функционална и занимателна трудотерапия, медицинска и социална рехабилитация.
Екипът е 8 членен, като в състава му има социални работници, психолог, организатор по трудотерапия, медицинска сестра, хигиенисти.
Автор: Андриана Драмбозова
Дом за възрастни хора с деменция св. Мина в село Падеш
Дом за възрастни хора с деменция св. Мина в село Падеш е специализирана институция ,която функционира като такава от 2011г., преди това е било Дом за стари хора.
Намира се на 15 км. от Благоевград. Масивна двуетажна сграда с капацитет 50 места - потребители с водеща диагноза «Деменция».
За здравето и ежедневието на настанените лица се грижи квалифициран персонал от:
- социални работници;
- психолог;
- фелдшер;
- медицински сестри;
- рехабилитатор;
- санитари и друг помощен персонал.
Освен място за живеене и грижи за възрастните хора в дома се предлагат и различни други дейности за осмисляне ежедневието и съхранение на остатъчните физически и интелектуални възможности на потребителите.
За потребителите:
- Осигуряване на разнообразна, питателна и качествена храна по избор и съответствие с изискванията на рационалното хранене ( закуска, обяд и вечеря );
- Медицински услуги - 24 часово медицинско обслужване и мед. наблюдение, рехабилитация, трудотерапия, културтерапия, разходки, екскурзии;
- Осигуряване на достъп до средства за масова информация;
- Създадени условия за социални контакти между потребителите и жителите на селото;
- Създадени са условия за ползване на занимателни игри ( шах, табла, карти, домино и др. ), практикуване на любими занимания;
- Съдействие за ползване на правата по ЗСП и ЗИХУ;
- Честване и организиране на национални, християнски и лични празници;
- Подкрепа за участие в обществения живот на селото.
Настаняването в Дома се извършва със заповед на Директора на Дирекция “Социално Подпомагане”- Община Благоевград по реда на постъпилите молби.
При постъпване настаненият сключва договор с РКСУ ВУ-БЗ ЗСУ - Община Благоевград за ползване на социалната услуга “Дом за възрастни хора с деменция“. Услугата се заплаща на основание тарифа за таксите за социални услуги финансирани от републиканският бюджет както следва:
- 80 % от личните доходи;
- 30 % от личните доходи – за ветераните;
- и не повече от реалната издръжка за месеца на лицата, които имат влогове над 500 лева или са прехвърлили недвижима собственост срещу гледане и издръжка.
В Дома има изработени процедури, които гарантират правото на потребителите да изразяват мнения, препоръки, да отправят жалби и искания.
Автор: Андриана Драмбозова
- Защитено жилищеЗащитено жилище за хора с психични разстройства в град Благоевград се намира на ул. Славянска 46.
- Защитено жилище 3Защитено жилище за хора с умствена изостаналост се намира на ул. ”Тодор Александров” 98 в град Благоевград.
- Защитено жилище 2Защитено жилище за възрастни хора с умствена изостаналост се намира в Благоевград, кв. Струмско, ул. Струма 23.
- Дневен център СветлинаДневен център за възрастни с увреждания Светлина - ПСУ се намира в Благоевград, ул. Славянска 40.
- Дневен център ЗорницаДневен център за възрастни с увреждания Зорница се намира в Благоевград, ул. Скаптопара 28.
- Дом за хора с деменцияДом за възрастни хора с деменция св. Мина в село Падеш се намира на 15 км. от Благоевград.